Moda na zdrowie

Zdrowe odżywianie coraz częściej przestaje kojarzyć się z życiem pełnym wyrzeczeń, ciągłym odmawianiem sobie smakołyków czy monotonią goszczącą na talerzach. Towarzyszy ono zmianom stylu życia, które mają wspomóc organizm w zachowaniu zdrowia. Jeżeli jednak nie ma pomysłu na zmianę swojego menu lub opracowanie odpowiedniej diety sprawia trudności, warto zapytać specjalistę dietetyka lub poszperać w internecie pełnym przepisów i podpowiedzi kulinarnych. A przede wszystkim trzeba odważyć się na zmianę swoich przyzwyczajeń żywieniowych.  

Zdrowe odżywianie się nie oznacza rezygnowania z przyjemności. Słodkie napoje, które dostarczają mnóstwa „pustych” kalorii i cukrów, można zastąpić świeżo wyciskanymi sokami czy wodą. Ta ostatnia doskonale gasi pragnienie, poprawia wygląd skóry i jest najlepszym źródłem elektrolitów, a także wapnia i magnezu. Zamiast sięgać po paczkę chipsów, można zrobić je samodzielnie – obrać ziemniaki, przyprawić je ulubionymi przyprawami, skropić oliwą i upiec w piekarniku. W przeciwieństwie do kupnych takie chipsy są o wiele mniej kaloryczne, pozbawione chemii i niezdrowych tłuszczów. Warto więc zrezygnować z produktów wysoko przetworzonych.

Nie można też zapominać o zamiennikach. Przy pierwszej myśli o czymś słodkim warto sięgnąć po owoce, które są źródłem witamin i błonnika, bądź po inną zdrową przekąskę. Zamiast śmietany można wykorzystać jogurt naturalny, a biały cukier zastąpić ksylitolem.

Ważne jest, aby jedzenie na talerzu było zdrowe, ale też  kolorowe i smaczne. Trzeba również pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników – węglowodanów, białka, tłuszczów,
  • regularnie spożywać posiłki z wykorzystaniem warzyw oraz owoców,
  • ograniczyć jedzenie fast foodów do minimum,
  • ograniczyć stosowanie tłuszczów i soli na korzyść ziół i warzywnych dodatków smakowych.

Zdrowy styl życia to także aktywność fizyczna. Pomoże ona utrzymać ciało w dobrej kondycji, ale również dostarczy endorfin i wzmocni odporność. Ruch korzystnie wpływa na sprawność intelektualną – przyspiesza pamięć i wspomaga koncentrację. Dodatkowo działa pozytywnie na układ kostny, krążeniowy i oddechowy. Brak aktywności fizycznej może natomiast prowadzić do wielu chorób, w tym cukrzycy, chorób serca czy układu krążenia.

 

Dieta

Dieta

Słowo „dieta” dość często kojarzy się z odchudzaniem, odmawianiem sobie jedzenia lub różnymi ograniczeniami. Jego słownikowa definicja to: „system odżywiania się polegający na dostosowaniu ilości i rodzaju pokarmu do potrzeb organizmu; w ogóle sposób odżywiania się”. Z tego wynika, że każdy z nas może wybrać jakąś dietę, czyli sposób odżywiania dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Jedzenie podstawą dobrego humoru

Jedzenie podstawą dobrego humoru

Emocje podlegają wielu czynnikom. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że to, co jedzą, wpływa na pogodne podejście do życia i uśmiech. Co powinno więc znaleźć się na każdym talerzu, aby humor dopisywał przez cały dzień?

Owoce i warzywa w diecie małych dzieci

Owoce i warzywa w diecie małych dzieci

Dieta dla małego dziecka, które dotąd znało jedynie mleko, to przede wszystkim poznawanie nowych wrażeń smakowych. Na początku poszczególne produkty należy podawać co kilka dni, w małych ilościach i o konsystencji papki. Dopiero po szóstym miesiącu życia wskazane jest stopniowe coraz mniejsze rozdrabnianie pokarmu, aż do momentu, w którym dziecko będzie mogło samo chwytać kawałki i je pogryzać. Bardzo ważne jest, aby wprowadzane jedzenie było świeże i dobrej jakości.