Zdrowy styl życia

Zdrowie według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „to nie tylko całkowity brak choroby czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia)”. Na taki stan trzeba jednak zapracować, dbając o swoje ciało oraz równowagę emocjonalną i pozytywny sposób myślenia. W tym celu lekarze zalecają aktywność ruchową, a dietetycy zwracają uwagę na właściwe odżywianie.

Zdrowie każdego z nas zależy w połowie od prowadzonego stylu życia, a w drugiej połowie od trzech czynników: biologicznych, środowiska oraz jakości i dostępności opieki zdrowotnej. Na zdrowy styl życia składają się taki elementy jak zbilansowana dieta zawierająca składniki nie zbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, pochodzące ze sprawdzonych źródeł, niezawierające szkodliwych substancji, pozytywne nastawienie do siebie i otoczenia, równowaga emocjonalna, dbanie o nawodnienie ciała, właściwą ilość snu, a także regularne ćwiczenia fizyczne. Potrzeba czasu, aby wypracować odpowiednie nawyki. Dotyczy to zarówno aktywności ruchowej, jak i stylu odżywiania się. Wybierając zdrowe produkty i zbilansowaną dietę, można uniknąć różnych chorób tzw. cywilizacyjnych.

W procesie zmiany przyzwyczajeń warto pamiętać o kilku zasadach:

  • regularne jedzenie posiłków (5 co 3 godziny) pozwala regulować organizm, tempo metabolizmu, ogranicza też tzw. napady głodu, przy czym śniadanie powinno być sycące i nie należy go pomijać,
  • posiłki należy urozmaicać, także kolorystycznie, aby dieta była nie tylko zbilansowana, ale też atrakcyjna wizualnie,
  • żołądek dłużej trawi produkty  wysoko przetworzone, podobnie słodycze zawierające tłuszcze trans w nadmiarze szkodzą organizmowi,
  • codziennie należy pić ok. 2 l wody, aby organizm nie uległ odwodnieniu,
  • aktywność fizyczna jest ważna, ale nie należy zapominać też o odpoczynku i relaksie, a przede wszystkim o zapewnieniu odpowiedniej ilości godzin snu.

Zmiany powinny być wprowadzane stopniowo, aby stały się normą i naturalnie przeniknęły każdy aspekt życia. Początki mogą być trudne, nie należy się jednak zrażać, ponieważ zdrowy styl życia może je znacząco poprawić, a nawet wydłużyć.

 

 

Dieta

Dieta

Słowo „dieta” dość często kojarzy się z odchudzaniem, odmawianiem sobie jedzenia lub różnymi ograniczeniami. Jego słownikowa definicja to: „system odżywiania się polegający na dostosowaniu ilości i rodzaju pokarmu do potrzeb organizmu; w ogóle sposób odżywiania się”. Z tego wynika, że każdy z nas może wybrać jakąś dietę, czyli sposób odżywiania dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Jedzenie podstawą dobrego humoru

Jedzenie podstawą dobrego humoru

Emocje podlegają wielu czynnikom. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że to, co jedzą, wpływa na pogodne podejście do życia i uśmiech. Co powinno więc znaleźć się na każdym talerzu, aby humor dopisywał przez cały dzień?

Moda na zdrowie

Moda na zdrowie

Zdrowe odżywianie coraz częściej przestaje kojarzyć się z życiem pełnym wyrzeczeń, ciągłym odmawianiem sobie smakołyków czy monotonią goszczącą na talerzach. Towarzyszy ono zmianom stylu życia, które mają wspomóc organizm w zachowaniu zdrowia. Jeżeli jednak nie ma pomysłu na zmianę swojego menu lub opracowanie odpowiedniej diety sprawia trudności, warto zapytać specjalistę dietetyka lub poszperać w internecie pełnym przepisów i podpowiedzi kulinarnych.