- Witamina C 36 mg%
- Potas 168 mg%
- Wapń 11 mg%
Mango
OPIS OWOCU
Mango, nazywany również posmakiem, na ogół charakteryzuje się lekko wydłużonym i nieco spłaszczonym kształtem, ale w zależności od rodzaju owoce przybierają różne kształty, rozmiary oraz różnią się smakiem i czasem dojrzewania. Mniejsze przypominają śliwkę węgierkę, największe natomiast są wielkości dużego melona. Skórka mango występuje w kilku odcieniach – pomarańczowym, zielonym, żółtym oraz czerwonym, jest cienka, gładka i twarda. Dojrzała powinna lekko uginać się pod naciskiem, a owoc powinien w dotyku przypominać pomidora. Miąższ jest bardzo aromatyczny i soczysty, pachnie słodko, kwiatowo i ma intensywny, pomarańczowożółty kolor. Wewnątrz owocu znajduje się duża spłaszczona pestka, którą z trudem oddziela się od soczystego, niemal kremowego wnętrza. Mango w Indiach jest uznawane za „owoc Bogów”. Rośnie na wiecznie zielonych, obficie kwitnących drzewach mangowych, które żyją nawet 300 lat i mogą osiągać wysokość 40 m. Drzewa mangowe najlepiej rosną klimacie gorącym, ale suchym, i występuje ponad tysiąc ich odmian. Owoce dojrzewają od 2 do 4 miesięcy, w zależności od odmiany, ale wtedy spadają z drzew, więc są zbierane jeszcze nie w pełni dojrzałe. Mango jest najważniejszym owocem w Indiach. Ze względu na swoje cenne wartości odżywcze stanowi jedno z głównych pożywień tamtejszej ludności. Jest owocem idealnym na upalne dni – orzeźwiającym, odżywczym i dodającym energii, ponieważ w ponad 80% składa się z wody.
Co wspomaga i co leczy?
Mango jest wielką „bombą witaminową”, ponieważ zawiera witaminy A, E, C oraz witaminy z grupy B. Wpływają one pozytywnie na nasz wzrok, skórę oraz system nerwowy i odpornościowy. Mango bogate jest również w potas, magnes, fosfor czy wapń. Chociaż zawiera dużo cukrów, doskonale sprawdzi się w przypadku osób dbających o zdrową dietę. Ponadto wpływa na zmniejszenie poziomu cukru we krwi oraz poprawia tolerancję na glukozę. Zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób naczyniowo-sercowych, a jego spożywanie może hamować postęp raka okrężnicy i piersi. Mango jest źródłem błonnika pokarmowego, który przyspiesza metabolizm, zapewnia uczucie sytości oraz pozytywnie wpływa na działanie przewodu pokarmowego, a także obniża poziom cholesterolu frakcji LDL. Sok z mango stosowany jest w leczeniu wszelkich podrażnień gardła oraz przyspiesza wchłanianie żelaza. W związku z tym owoc ten powinny wykorzystywać osoby cierpiące na anemię oraz kobiety w ciąży.
Mango jest częstym składnikiem kosmetyków. Olejek z mango regeneruje i nawilża, dlatego jest stosowany do produkcji kremów, maseczek, szamponów czy odżywek do włosów. Masło z pestek mango zapobiega starzeniu się skóry i stosowane jest jako naturalny filtr przeciwsłoneczny.
Jak jeść?
Mango coraz częściej gości na polskich talerzach. Surowe owoce można jeść na wiele sposobów, jednak najczęściej podawane są w formie „żółtych jeży” – półokrągła część przeciętego na pół owocu nacinana jest w kratkę, po czym wypycha sią ją ku górze. Powstałe kosteczki rozchodzą się sposób, który tworzy tzw. kolce. Mango często jest wykorzystywane do ciast, galaretek, kremów i sorbetów. Owoc ten dodawany jest do sałatek, dań mięsnych czy przystawek, można go też zawinąć w szynkę bądź podać jako dodatek do łososia czy owoców morza. Wyśmienicie smakuje w zestawieniu z innymi owocami, np. pokrojonymi w kostkę i zalanymi galaretką. Mango stosowane jest również przy produkcji soków, koktajli, kompotów oraz domowego smoothie. Suszony miąższ doskonale sprawdzi się jako dodatek do sosów oraz domowej roboty granoli czy muesli. Mango idealnie komponuje się z warzywami oraz rybami. Można z niego przyrządzić słodkie konfitury, służy również do wyrobu sals, dipów oraz marynat, które sprawdzą się w przypadku dań z grilla. Stosowany jest również do kiszonek i alkoholu.
W Indiach owoc dodaje się do curry, a z pestek mango hindusi przyrządzają masło. Popularny w tym kraju jest napój „mango lassi”: mango należy zmiksować z chłodną wodą, kefirem bądź maślanką, z miodem lub odrobiną cukru oraz różnymi przyprawami, np. kardamonem. W azjatyckiej kuchni mango wraz z czerwoną fasolą i chili stosowane jest jako dodatek do ryżu.
Jak pojawił się w polsce?
Mango było uprawiane na terenach Birmy i Indii już około 4000 lat temu. To właśnie Indie są uznawane za ojczyznę tego owocu. Według legend pod drzewem mangowca wypoczywał Budda, dlatego owoc ten był chętnie hodowany. Europejczycy poznali smak mango w czasie wielkich odkryć geograficznych w XVI wieku. Mango odgrywa ważną rolę zarówno w Indiach, ale też w Pakistanie, Bangladeszu oraz na Filipinach, jest symbolem narodowym tych państw. Dzikie drzewa mangowca można spotkać w lasach Wietnamu oraz Tajlandii. Obecnie największym producentem mango są Indie, po nich są Chiny, a dalej Tajlandia, Pakistan, Meksyk, Indonezja, Brazylia, a także Bangladesz.
W Polsce mango stało się popularne na początku XXI wieku, wraz z rozpowszechnianiem się kuchni z różnych stron świata.