Dieta

Dieta

Słowo „dieta” dość często kojarzy się z odchudzaniem, odmawianiem sobie jedzenia lub różnymi ograniczeniami. Jego słownikowa definicja to: „system odżywiania się polegający na dostosowaniu ilości i rodzaju pokarmu do potrzeb organizmu; w ogóle sposób odżywiania się”. Z tego wynika, że każdy z nas może wybrać jakąś dietę, czyli sposób odżywiania dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Jedzenie podstawą dobrego humoru

Jedzenie podstawą dobrego humoru

Emocje podlegają wielu czynnikom. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że to, co jedzą, wpływa na pogodne podejście do życia i uśmiech. Co powinno więc znaleźć się na każdym talerzu, aby humor dopisywał przez cały dzień?

Moda na zdrowie

Moda na zdrowie

Zdrowe odżywianie coraz częściej przestaje kojarzyć się z życiem pełnym wyrzeczeń, ciągłym odmawianiem sobie smakołyków czy monotonią goszczącą na talerzach. Towarzyszy ono zmianom stylu życia, które mają wspomóc organizm w zachowaniu zdrowia. Jeżeli jednak nie ma pomysłu na zmianę swojego menu lub opracowanie odpowiedniej diety sprawia trudności, warto zapytać specjalistę dietetyka lub poszperać w internecie pełnym przepisów i podpowiedzi kulinarnych.

Owoce i warzywa w diecie małych dzieci

Owoce i warzywa w diecie małych dzieci

Dieta dla małego dziecka, które dotąd znało jedynie mleko, to przede wszystkim poznawanie nowych wrażeń smakowych. Na początku poszczególne produkty należy podawać co kilka dni, w małych ilościach i o konsystencji papki. Dopiero po szóstym miesiącu życia wskazane jest stopniowe coraz mniejsze rozdrabnianie pokarmu, aż do momentu, w którym dziecko będzie mogło samo chwytać kawałki i je pogryzać. Bardzo ważne jest, aby wprowadzane jedzenie było świeże i dobrej jakości.

Woda

Woda

Bez smaku, kalorii, przezroczysta, a przede wszystkim zdrowa. Te cechy najczęściej kojarzą się z wodą, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Ile litrów wody powinniśmy pić, skąd i dlaczego jest ona tak wartościowa? Organizm człowieka składa się z wody w niemal 70%, dlatego jest ona do życia niezbędna. Dzięki niej krew prawidłowo płynie, oczy nie są przesuszone, a cera jest promienna i elastyczna.

Zdrowy styl życia

Zdrowy styl życia

Zdrowie według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „to nie tylko całkowity brak choroby czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia)”. Na taki stan trzeba jednak zapracować, dbając o swoje ciało oraz równowagę emocjonalną i pozytywny sposób myślenia. W tym celu lekarze zalecają aktywność ruchową, a dietetycy zwracają uwagę na właściwe odżywianie.