- Witamina C 49 mg%
- Potas 183 mg%
- Wapń 33 mg%
Pomarańcza
OPIS OWOCU
Pomarańcza to nazwa zwyczajowa owoców cytrusowych pochodzących z Chin i wschodniej Azji, charakteryzujących się porowatą, pomarańczową, grubą skórką i włóknistym miąższem. Znamy takie gatunki jak bergamota (bergamotka), chińska, gorzka, limeta, olbrzymia (pomelo). Rosną one na drzewkach, które osiągają maksymalnie 9 m wysokości i mogą owocować przez 50–80 lat. Pomarańcze potrzebują dużo słońca, aby móc w pełni dojrzeć, dlatego uprawie najbardziej sprzyja klimat tropikalny oraz subtropikalny. Pomarańcze podczas transportu mogą być przechowywane nawet przez 12 tygodni, a w domowych warunkach wytrzymają do miesiąca.
Co wspomaga i co leczy?
Pomarańcza bez wątpliwości jest jednym z najczęściej spożywanych owoców na świecie. Zawiera wiele witamin oraz pozytywnie wpływa na organizm i zdrowie fizyczne, a także psychiczne. Zawartość witaminy C w tym cytrusie jest tak wysoka, że wystarcza jeden owoc, aby uzupełnić dzienne zapotrzebowanie tej witaminy. Witamina C niweluje skutki stresu, złej diety, palenia papierosów, picia alkoholu oraz zbyt małej ilości snu, a woda zawarta w pomarańczy wypłukuje z organizmu toksyny. Pomarańcze dostarczają też dużą ilość potasu i witamin z grupy B, co wspomaga pracę serca i reguluje ciśnienie krwi. Oprócz tego zawierają takie minerały jak fosfor, sód, wapń, żelazo, magnez oraz cynk. Sok z pomarańczy wzmacnia odporność oraz chroni przed pierwszą fazą powstawania komórek rakowych. Pomarańcza pomaga też wyrównać przemianę materii.
Pomarańcze są wykorzystywane również w kosmetyce i aromaterapii. Perfumy z nutką zapachu pomarańczy zawdzięczają ją olejkowi neroli, który powstaje z kwiatów gorzkiej pomarańczy. Olejek ten ma właściwości uspokajające, a nawet przeciwdepresyjne. Często jest używany do masażu czy kąpieli. Obecnie jest uważany za jedną z najdroższych substancji stosowanych przy aromaterapii. Dla aromatycznego olejku hodowana jest również niejadalna bergamotka. Źródłem olejków, oprócz kwiatów, mogą być też liście, nasiona i skórka pomarańczy.
Jak jeść?
Najprostszy sposób wykorzystania pomarańczy polega na obraniu owocu ze skórki, pod którą kryje się jadalna część, naturalnie podzielona już na mniejsze kawałki. Oprócz tego z pomarańczy można wyciskać soki, które smakują zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z sokami z innych owoców, np. kiwi, jabłka. Sok z pomarańczy współgra też z roślinami zielonymi, takimi jak natka pietruszki, szpinak czy jarmuż – z takiego połączenia smaków można zrobić wielowitaminowe smoothie. Schłodzone w lodówce koktajle to także idealny sposób na upalne letnie dni! Pomarańcza dobrze komponuje się z innymi składnikami sałatek, np. kurczakiem, granatem, rukolą i orzechami. Natomiast kandyzowana skórka z pomarańczy jest częstym elementem pojawiającym się w cukiernictwie jako aromatyczny dodatek do pączków, ciast, ciastek, babeczek i wielu innych słodkich smakołyków. Sosy z pomarańczą albo z samych cytrusów są dodawane nie tylko do deserów, np. lodów, ale również do dań takich jak zapiekany kurczak. Pomarańcza może być szybką przekąską, deserem lub dodatkiem do niego, pełnowartościowym posiłkiem oraz elementem wielu potraw.
Jak pojawił się w polsce?
Pomarańcza była znana już w IV w. p.n.e. w Chinach, gdzie symbolizowała pomyślność. Około I w. n. e. cytrus ten został przywieziony do Europy, ale mogli go kosztować tylko najbogatsi. Owoc ten w Polsce, szczególnie w okresie PRL-u, uznawany był za dobro luksusowe oraz symbol zachodniego stylu życia. Na sklepowych półkach pojawiał się kilka razy do roku, obowiązkowo w okresie Bożego Narodzenia. Pomarańcze importowano statkami z Kuby, kolejki po owoc były bardzo długie i oznaczały godziny czekania. Dziś pomarańcze są dostępne o każdej porze roku i niemal wszędzie, ale niezmiennie kojarzą się z Bożym Narodzeniem. Cytrus ten jest obecnie importowany głównie z Hiszpanii oraz Grecji.